Článek Jak na mě působí sídliště

Vložit nový komentář

Přihlášení
jméno:heslo:ze serveru:
vaše jméno:
vaše www: http://*
opište kód:

Pozn.: označená pole nejsou povinná. Odkaz na www bude zobrazen pod Vašim komentářem, pokud se jedná o odkaz na blog.

Komentáře k článku: Jak na mě působí sídliště

10. 02. 2011 - 23:10

eithne: Zrovna u vás je to i v okolí hrozně nádherné. No dobře, výtah je hnusný a splňuje normy, takže vám ho asi hned tak nevymění. Ale třeba ten park je super, výhledy z okna a tak. Cestou na metro potkáš několik stromů, to se taky nepoštěstí každému. I když to socialistické náměstíčko před metrem je hrozně vtipné

Mně se třeba na našem sídlišti líbí, jak je barevné. Sice neodmítám žádné výtky k zateplení, které kdo předhazuje zastáncům, ale to dříve šedivé sídliště je teď tak nádherně oranžové!
U mě je třeba to působení ještě o hodně jiné, protože jsem panelákové dítě, tady jsem žila celý život a změny se tu dějí jenom k lepšímu. Z původního neutrálního působení (tedy to, na které jsem si zvykla jako mimino) se to tedy jen zlepšuje, ošklivosti nevnímám. Kdybych měla odhadnout, co by mi tu třeba asi mělo vadit nejvíc, jsou to naše mizerně osvětlené a špinavé podchody; jenže mi nevadí.

Anebo třeba do toho analyzačního věku ještě dorostu, třeba mi ještě někdy něco vadit začne.
Rozhodně bych způsob ani místo svého bydlení měnila hodně nerada.

---
eithne.pise.cz

11. 02. 2011 - 00:30

furie®blbne.cz: Park a metro je asi to jediné, na co se dá poslední dobou koukat.
Bohužel si za těch svých více než 20 let pamatuji, jak to tady vypadalo kdysi. Nejvíc mě štvou nové stavby. A není to ani tak dávno, co jsem přešli silnici a byli hned v polích a v lese...

---
furie.blbne.cz

11. 02. 2011 - 08:12

hospodynka: Ty brďo, takové výtahy ještě existují?

---
hospodynka.pise.cz

11. 02. 2011 - 08:59

jn: ...já jsem k okolním vlivům asi hypercitlivá, proto mi vlastně život na sídlišti vnitřně fakt vadí, ač jsme si vybrali maličké a vlastně hodně hezké a příjemné. Sousedi super, nemám si objektivně na co stěžovat.
Zrovna tento týden jsem si jela pro děti odložené u rodičů v Opavě a cestou od nořního vlaku jsem se kochala každých starým domem a rozložitým stromem v centru městečka.
Vlastně mi na sídlišti vadí, že mám pocit, že potřebuju do místa, kde bydlím zakořenit. Takový benediktinský přístup soužití člověka s krajinou. To jde ze šestého patra těžko. Co mi říká architektura sídliště? Že je čistá, jednoduchá, sterilní, bez tajemna. Asi mi coby prostřednímu dítěti z mnoha sourozenců vadil vždycky pocit, že člověk není jedinečný a že spousta lidí dělá ve stejnou chvíli ve stejných místnostech stejné věci.... ach jo

11. 02. 2011 - 10:29

sargo: To je téma na hluboké filosofické zamyšlení
Add výtahy: budou se měnit v létě. Až se udělá i chodba, zmizí to jediné, co mi tu vadí
Teoreticky tak nějak "vím", že by paneláky neměly být to pravé, ale stěhovala jsem se mockrát do různých typů bydlení a tak jsem k podobným soudům mimořádně rezervovaná. Přikláním se již cele k názoru, že o komfortu bydlení rozhoduje užitek z okolí. (Pokud člověka neterorizují sousedi a má vnitřek podle svého, což obojí je tu splněno.) A ten už se v naší momentální situaci zvýšit nemůže. Čistě teoreticky se kochám ledasčíms, ale zároveň to sebou nese nevýhody, kvůli kterým bych neměnila.
Ale také jsem zvědavá, jestli časem touha po něčem "teoreticky důstojnějším" nepřeváží, zvlášť když pan mangel ji v sobě tak nějak latentně má

Jn: ano, Kniha má zjevně pravdu, člověk má snahu si bydlením kompenzovat co nemá Čistě za sebe mohu naopak říci, že potřebuji přdržet u země a zůstala ve mně ještě od puberty lehká touha zařadit se do davu, takže to dokonale vysvětluje, proč jdou naše potřeby tak proti sobě Kořenění mi zatím nechybí, možná proto, že ho pojímám ne na konkrétní místo, ale na poměrně širokou oblast... mmm, od Vltavy na západ tak k Sokolovu A nebo jsem prostě příliš praktická (Což ve skutečnosti nejsem, takže i toto mi panelák mírně kompenzuje. )

Furie: ta paneláková mládež je tak hrozně konzervativní... (Lehká narážka i na Eithné )
Ono kde jinde stavět, než na okraji města, že jo. Ty vesnické satelity jsou často skutečné barbarství, tady se to tak nějak patří I když si dovedu představit, že když člověk přijde o procházky, nepotěší to.

---
sargo.pise.cz

11. 02. 2011 - 13:26

furie®blbne.cz: Ale houby konzervativní, ať si tady stavěj, ale ať to nelepěj na původní baráky a tak. Navíc 13 byla zelené město, aspoň jeden čas jsem tenhle název ve spojistoti s námi slyšela. Dneska to je beton na betonu.
Kamarád ze stavebního úřadu mi vysvětloval, jak to developeři umí hezky obejít, aby dosáhli svého i když by to tam správně ani stát nemělo. A to ani nemusí dávat úplatky, stačí jim někde najít nějakou kličku... Místo bytu to udělat jako ateliér apod.

---
furie.blbne.cz

11. 02. 2011 - 14:27

jarmik: P13 byla nejzelenější ještě před 30 lety, protože to bylo pole...

---
jarmik.pise.cz

11. 02. 2011 - 15:58

furie®blbne.cz: Bojím se, že před 30 lety už moc ne, protože tady akorát tou dobou začínala výstavba paneláků.

---
furie.blbne.cz

11. 02. 2011 - 16:20

jarmik: To právě si myslím, že to je jedno z posledních sídlišť, až z osmdesátek. Vím, že je jedno z mála, co se dostavovalo až po převratu.

Dobře, tak před 35...

---
jarmik.pise.cz

11. 02. 2011 - 16:26

furie®blbne.cz:
Záleží, jak která část. Třeba já jsem se narodila 86 a rodiče tady tak rok možná i dva před museli bydlet... navíc na kanále, kolem kterého chodím je 1984. Mamka vyrpávěla, že to tady ze začátku bylo hodně veselý, nedodělané vnitřky rondelů, obchod jenom jeden u Mlejna...
Ale pamatuji si i paneláky, které se stavěly v době, kdy jsem už chodila a vnímala.
Mám brouka v hlavě, asi začnu hledat, kdy byl náš panelák postavený.

---
furie.blbne.cz

11. 02. 2011 - 19:21

sargo: Wiki praví, že se tu stavělo 1980 - 86, takže tu ještě bydlí lidé, co nejsou nad hrobem, kteří prožili hezký kus mládí na vesnici A vlastně knížka Kluci, holky a Stodůlky... jezdilo se sem z Prahy na školu v přírodě Po pravdě moc nevím, nad kterou výstavbou se tak chmuříš, přijde mi to tu velmi civilizované, že se nezastavují ty volné plochy mezi domy. Nebo vás zasáhlo zastavění oblasti Řeporyj? Tam netuším, co bylo dřív. Pro nás osobně je zásadní pohodlná plavba prokopákem bez přecházení jediné silnice, ten nám nezastaví

---
sargo.pise.cz

11. 02. 2011 - 19:25

furie®blbne.cz: Myslím to hned za Šafránkou, za tou benzínkou. Ale ty domy tam jsou už několik let, ale pořád mě to štve Teď nám ještě před domem roste takový malý dřevěný domeček a vedle něj by mělo vyrůst něco většího a to se mi taky moc nelíbí.
Taky byla v plánu stavět něco u zimního stadionu, ale to snad nakonec neprošlo.
A ten věžák myslím ten u autobusu Píškova, poměrně nově dodělaný. Je hezký, ale myslím, že je až moc nalepený na ty původní.

---
furie.blbne.cz

11. 02. 2011 - 11:46

jarmik: ad výtahy: Náčelnictvo kooperativu psalo v oběžníku, že uvažují o kamerách, zda by to lidem nevadilo. Že by to mohlo odradit pisálky po výtahu. Tam si myslím, že se to může zlepšit o něco.

ad nová výstavba: Já si skoro myslím, že období staveb za městem možná je v Praze zase na nějaký čas pryč, že to už špatně prodávají. Je tu ještě spoustu prostoru na starých periferiích, kde si myslím, že to teď bude žít spíš než až za obchvatem: bývalé fabriky kolem Radlické už jsou zplanýrované a už se to chystá - to je všechno přímo na metru; píše se o tom Žižkově; bourají se fabriky v Holešovicíh, v Karlíně a Libni.

jn: To je veliká otázka samozřejmě s těmi kořeny a můžeme si dát spicha v důchodu, jak to dopadlo. Zatím si říkám, jestli je nutné to místo vlastnit, dřít na tom a topit v tom peníze. Jestli by nestačilo nějak adoptovat pohodlně ve volném čase, různá místa. Často si vzpomenu na tu kalvárii u Úštěka. Silné místo, podnětné okolí, krásná vzpomínka. Ale nebylo ideální tam zajet každý rok do penziónku www.ostre22.cz, posedět podvečer u latté apod.?

---
jarmik.pise.cz

11. 02. 2011 - 13:21

eithne: Zcela mimo téma článku, ale k tématu komentáře: nám ve výtazích hrozně pomohla proti pisálkům a prasatům zrcadla. Je to tak, že když člověk jde z domu, radši překontroluje, jestli na sobě nenechal pyžamo, než aby čmáral po zdech. Zas ale máme o dvanáct bytů míň, takže není nutné sahat k až tak radikálním krokům, jako jsou kamery. Ale od přestavění výtahů jsme odstraňovali jen jeden sprejový nápis (a pak samozřejmě nějaké volební samolepky, no).

---
eithne.pise.cz

11. 02. 2011 - 15:47

jn: ...souhlas, takhle jsme si adoptovali jednu chalupu na Vysočině, kde to máme prostě rádi a pronajmem si ji vždycky jednou, dvakrát za rok. Ale nějak to nestačí. Prostě si myslím (a netlučte mě), že žít spokojený život v paneláku je nějak těžší, než jinde. Ale může to být, samozřejmě, výzva.

Ad zrcadla ve výtahu - je to pravda, u nás to funguje dobře, než se člověk prohlídne, tak je nahoře a ani nestihnu vytáhnout sprej

11. 02. 2011 - 19:24

sargo: Milovník příměstské dopravy a vlastník řidičského průkazu, který si ho fakt užívá, si jistě víc užije vesničku střediskovou... no, však víte sami, i tak se člověk nalítá. Ideální řešení prostě neexistuje. Možná bych řekla "malé město", které už je město s mnoha možnostmi, ale ještě je tam všechno při ruce, ale na jednom jsem bydlela a tak to naopak vidím jako variantu nejhorší

---
sargo.pise.cz

13. 02. 2011 - 22:24

dj-team: Prožil jsem první část produktivního věku max. 300m od Vašeho současného bydliště, shodou okolností žena tam učila dost let, tak se cítím osloven .

Myslím, že jsou dva zásadní způsoby trávení volného času - v místě bydliště nebo mimo bydliště. My bydlíme na periferii sídliště, sice v cihle, malé osmibytové (nee osmibitové ) bytovce, ale vlastně v zeleni, osobních vztazích se sousedy, pocitem soukromí. Líbí se nám tady, přesto stále přemýšlíme, kde jednou zakořeníme.

Dnes jsem založil osmou kešku. Na dohled od zahrádky mých prarodičů, spíše co by kamenem dohodil. Proč o tom píšu? Protože dvě třetiny víkendů letošního roku jsme utratili pobytem v Sudetech.

Pozoruji Vaši genezi bydlení a díky Vám jsem ušetřil velikej balík peněz a úsilí, já totiž rozumím a klidně bych měnil. Nezbývá tedy než závidět, že z hospody dojedeš metrem. .

---
dj-team.pise.cz

14. 02. 2011 - 00:00

jarmik: Děkuji za vlídnou podporu!

Pokud jde o trávení víkendů, kladení kešek, kultivaci kořenů, radost ze zahradničení, procházky přírodou apod., tak můj přístup znáš: hlavně je třeba to vidět přesně a neplést takové věci s tím, kde má člověk bydlet. Protože to je dle mého úplně jiný žánr.

Vždycky říkám, že kafe na zahradě je krása. Ale na cizí zahradě. Nikoliv na vlastní zahradě, kde tomu kafi předchází cesta do Hornbachu, velký účet v Hornbachu, namoření lavičky, vytažení sekačky, zjištění, že není benzín, cesta na pumpu pro benzín, zasmrdění sebe na celý den a auta na měsíc od benzínu, dlouhé startování sekačky, odběhnutí k urgentní pomoci v domácnosti, protože už tři hodiny jsem kdesi neúčelně mimo atd. apod...

---
jarmik.pise.cz

14. 02. 2011 - 00:06

dj-team: zarámovat. Zarámovat a vštěpovat, prosím.

---
dj-team.pise.cz

14. 02. 2011 - 08:21

hospodynka: Tvrdím, že velikost zahrady musí odpovídat velikosti zahradnického nadšení majitele.

---
hospodynka.pise.cz