Osobní růst - čím se řídím

16. listopad 2014 | 07.10 |

Budu psát o osobním růstu, i když mám zrovna v lecčems intenzivní pocit osobního poklesu. Lze to tedy případně brát jako téma o brždění osobního poklesu - to bude patrně realističtější.

Příručky o osobním růstu si čtu rád a psal jsem o nich i na blogu. Přišel čas sepsat, kterými radami se skutečně řídím. Řekl bych, že skutečně každodenně jsou to jen asi tři nebo čtyři, které uvědoměle dodržuju:

Seznam úkolů večer předem

Nejlepší radu ze všech mám z brožury Snězte tu žábu (Brian Tracy), a sice, že když si člověk píše seznam úkolů, tak nejlepší chvíle je udělat to večer před odchodem z práce. Díky tomu si hlava sama přes noc ty problémy sešrotuje a ráno se lépe začíná. Též doporučuje začínat úkoly od toho nejhnusnějšího.

Píšu si takto úkoly na další pracovní den a pracovní týden (v pátek večer). Někdy v pátek večer si píšu i plán soukromých věcí na víkend.

Bohužel nejsem schopen plánovat na žádné delší období, jak se doporučuje. Velice bych si přál to umět, protože tím ten systém teprve dostane skutečný smysl.

Kameny na týden

Z brožury Zen a hotovo (Leo Babauta) jsem si vzal hezké vyjádření téhož, co je v Žábě: představu, že je několik hlavních velkých kamenů, které další týden potřebuju odvalit; a nesmím se nechat rozptýlit maličkostmi, kvůli kterým se hlavní věci nepohnou. Při týdenním plánu si takové kameny většinou píšu.

Bohužel nedělám další tipy ze Zen a hotovo, které by mě přitom posunuly myslím dost dále. Hlavně pravidelné sebehodnocení, co se povedlo a co ne; samozřejmě není moc příjemné se dívat na sebe sama kriticky. Ale má to cenné údaje.

Ranní otázky

Opravdu téměř každý den důsledně dodržuji tip na zlepšení duševní vyrovnanosti, který jsem četl někde na internetu, ale bohužel si nepamatuju zdroj. Dost možná to bylo na webu Tiny Buddha, který je skvělý (objevil jsem ho přes p. bratra).

Ta rada zní, každé ráno po probuzení si položit následujících pět otázek a odpovědět na ně:

Za co jsem vděčný?

Na co dnes můžu těšit?

Co je v mém životě perfektní?

Jak můžu z dneška udělat super den?

Co nejlepšího by se mi dnes mohlo stát?

Mám je uložené jako poznámku v telefonu a první věc ráno si je procházím. Je to dosti brutální metoda, jak se programovat do pozitivního myšlení.

Zjednodušování

Poslední věc není ani pořádná rada. Chvilku jsem sledoval na Twitteru nějakého zoufalce, který se snaží živit jako osobní kouč pomocí své metody, že všechno se má zjednodušovat: jako že dává lidem limity, kolik nejvíc kusů oblečení mohou mít v šatníku, kolik kusů nábytku a tak. V detailech je jeho metoda trhlá a nudná - a přestal jsem ho celkem rychle zase sledovat.

Ale jako princip si na to často vzpomenu. Třeba jsem přestal nosit do práce velkou tašku, protože jsem zjistil, že potřebuju minimum věcí: přešel jsem kvůli tomu letos co nejvíc na e-knihy, takže mám všechno, co potřebuju, v telefonu. A chodím jenom s kabelkou.

Jsou ještě další nápady, které jsem zkoušel chvilku, ale nevydržel. Zde jsem však chtěl sepsat ty, kterých se opravdu delší dobu prakticky držím.

Zajímalo by mě, jestli někdo ze čtenářů též dodržuje nějaké rady osobního růstu.

Zpět na hlavní stranu blogu

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře

RE: Osobní růst - čím se řídím boudicca 16. 11. 2014 - 11:09
RE: Osobní růst - čím se řídím tlapka 16. 11. 2014 - 16:58
RE: Osobní růst - čím se řídím jarmik 16. 11. 2014 - 19:14
RE: Osobní růst - čím se řídím alienor 16. 11. 2014 - 19:35
RE: Osobní růst - čím se řídím hospodynka 17. 11. 2014 - 15:20
RE: Osobní růst - čím se řídím jarmik 17. 11. 2014 - 19:25
RE: Osobní růst - čím se řídím dj-team 19. 11. 2014 - 21:03
RE(2x): Osobní růst - čím se řídím jarmik 20. 11. 2014 - 16:45
RE(2x): Osobní růst - čím se řídím jarmik 20. 11. 2014 - 17:30
RE(3x): Osobní růst - čím se řídím dj-team 20. 11. 2014 - 17:51
RE(4x): Osobní růst - čím se řídím jarmik 21. 11. 2014 - 20:54