Článek Josef Kroutvor: Můj Mácha

Vložit nový komentář

Přihlášení
jméno:heslo:ze serveru:
vaše jméno:
vaše www: http://*
opište kód:

Pozn.: označená pole nejsou povinná. Odkaz na www bude zobrazen pod Vašim komentářem, pokud se jedná o odkaz na blog.

Komentáře k článku: Josef Kroutvor: Můj Mácha

09. 02. 2014 - 14:26

eithne: Pořád mě fascinuje, že knihy podobné těm, které jsem četla ve škole povinně, považuješ za drobné radosti. Přijde mi to velice obdivuhodné.
Musím ale připustit, že o Máchovi se čte dobře - tak talentovaných prevítů se zajímavými zájmy nemáme v naší historii mnoho. Ovšem s čím jsem měla dříve problém - mně byl Mácha jako člověk tak nesympatický! Naštěstí jsem to do jeho děl až tolik nepřenášela, o Křivokladu jsem dlouhou dobu tvrdila, že je to vrchol toho, co jsem četla. (Už mě to pustilo. )
Krásně sesumarizované!

---
eithne.pise.cz

09. 02. 2014 - 14:38

jarmik: Děkuji velice

A to jsem ještě ten deník nečetl a už i já začínám tušit, že ten ochotník mohl být osobně asi trochu hovado:-/ Koncipient z Litoměřic, no... Jenže málo platné: smrt ve 26 letech v důsledku hrdinného hašení, pohřeb v den svatby - to jsou veliké trumfy, když člověk před tím vydá výbornou romantickou básnickou skladbu. Do toho to chození krajinou a lezení na hrady - tuzemská turistika nebude nikdy mrtvá, vždycky se vrátí v nějaké podoby do módy.

Obliba p. Máchy je myslím jistá i do budoucna.

Ještě by mě zajímalo, co bylo s tím jeho synem Ludvíkem, jestli žijí potomci.

---
jarmik.pise.cz

09. 02. 2014 - 14:43

jarmik: A - už to vidím na Wikipedii, že synek se nedožil ani roku.

---
jarmik.pise.cz

10. 02. 2014 - 09:15

sargo: Moc pěkný článek! Tak trochu mi připomíná, proč mám k Máji tak obezřetný postoj - on je prostě nesympatický. Ovšem, čapka s lvíčkem? Ten vlastenecký úvod určitě nebyl zase tak předstíraný

---
sargo.pise.cz

11. 02. 2014 - 09:09

jarmik: Díky To má Kroutvor někde otazníček, že neví, nakolik měl Mácha smysl pro humor. Zrovna u lvíčka na čepici je to důležitá otázka, to je fakt

---
jarmik.pise.cz

11. 02. 2014 - 11:39

sargo: Smysl pro humor už mi do celkového obrazu úplně nesedí. Rozervanec, romantik, na ženské, tolik vypjatého v něm, a protichůdného - dvě tři stránky člověk mívá, ale tohle už by bylo navíc. Ale kdo ví, jak to tenkrát vnímali, a k jakému odkazu se vztahoval. Mohl někde vidět obraz nějakého reka a už to bylo. Ten plášť!

---
sargo.pise.cz