Článek Karel Hynek Mácha: Máj

Vložit nový komentář

Přihlášení
jméno:heslo:ze serveru:
vaše jméno:
vaše www: http://*
opište kód:

Pozn.: označená pole nejsou povinná. Odkaz na www bude zobrazen pod Vašim komentářem, pokud se jedná o odkaz na blog.

Komentáře k článku: Karel Hynek Mácha: Máj

07. 02. 2014 - 15:38

eithne: Čechové jsou národ dobrý byla úlitba soudobé společnosti. Jako ne že by to kvůli tomu přijala nějak extra dobře - protože takové věci jako Máj se tehdy vůbec nenosily -, ale bez nějakého hlasitého vlasteneckého prvku už by jeho současníci Máchu asi úplně vydědili. To jen na obranu Máchy

---
eithne.pise.cz

07. 02. 2014 - 15:45

pm: Prvomajove vysilani Maje na Vltave jiz nekolik let nevynechavam a tusim, ze verze Barbory Hrzanove byla predloni. Ten rok byl soucasti i prolog. Proto tam byla i debata o prologu a jestli si dobre vzpominam, je to snad odpoved na vytky, ze Macha neni pravym ceskym basnikem a stav vedy je pry takovy, ze je to hloupe asi schvalne.

V podani pi. Hrzanove byl vsak i tento prolog zazitkem – recitaci Maje mela jako vlastni predstaveni, ma to vypilovany. Kazdy rok Vltava dava jinou verzi, pokazde to bylo dost jine, pokazde velmi dobre. Tech mnoho interpretaci cloveku pomuze pochopit, jak velka je to vec, i kdyz k nemu treba poezie normalne moc nepromlouva.

07. 02. 2014 - 15:47

pm: Aha, tak presneji o prologu asi mezitim vyse...

08. 02. 2014 - 07:40

sargo: Máj jako takový se mi docela líbil - od určitého věku, protože dlouho jsem mu nemohla přijít na chuť - ale pořád se nemohu zbavit dojmu, že jestli tohle má být to nejlepší, tak na tom nejsme moc dobře... ale já jsem naštěstí úplné básnické střevo

---
sargo.pise.cz

09. 02. 2014 - 11:13

jarmik: eithné, pm: ad prolog: Stáhl jsem si Máj i jako mluvené slovo. A když se to bere jako performance, tak bych uznal, že ten přitroublý prolog dá posluchači čas se zklidnit a soutředit. A ty lepší části možná o to více vyniknou. Jakožto ochotník to p. Mácha mohl i takto brát.

pm: Díky za tip! Stáhl jsem si přednes pí Hrzánové a i p. Hrušínského. Pí Hrzánová nemá sice ten klasický fond práce s hlasem jako mají herci z národního, víceméně má jednu polohu hlasu, takovou velice civilní. Ale k tomu archaickému romantickému textu se to myslím výborně hodí; navíc má příjemný lehký chraplák, do čehož se krásně dá zaposlouchat. Namísto těch fyzických hlasových triků to nahrazuje tím, že hodně interpretuje a je vidět, že si dali na to představení práci s každým veršem, co to dneska může pro někoho znamenat a v jaké poloze je ten verš únosný. Pěkné představení.


sargo: Tak můžeme se pokusit nechat propuknout anketu, co jiného je nejlepší česká báseň nejlepšího českého básníka. K takovému propuknutí však nemám bohužel vůbec rozhled Mně se líbily veršíky nějaké možná undergroundové, třeba Bondy, ale p. Mácha je přeci jen jiná (bundes)liga.

---
jarmik.pise.cz