Enderova hra - druhý díl

15. září 2013 | 09.25 |
› 

Ten druhý díl se nazývá Mluvčí za mrtvé.

orson scott card mluvčí za mrtvéV článku o prvním dílu Enderovy hry jsem před měsícem a půl uzavíral, že rozhodně další díl číst nebudu. Ale když on tu ležel v obýváku na té poličce, co je vyhrazená pro rozečtené a půjčené knihy. Prostě hrozně na očích. Tak jsem si přečetl i Mluvčího za mrtvé.

Na jednu stranu mě čtení bavilo: málokdy čtu něco naprosto nepoučného, mě osobně se nedotýkajícího  - prostě jen obyčejný neintelektuální sci-fi příběh. Na druhou stranu je na knize evidentní, že p. Card už při psaní musel vědět o úspěchu prvního dílu a dost možná měl smlouvu na hodně pokračování. Takže si jen tak vyprávěl, nafukoval počet příbuzných a otevíral co nejvíce dějových linií, aby vesmírná telenovela šla natáhnout co nejvíc.

A tak v druhém dílu oživají termiťané, kteří byli v prvním dílu vyhubeni. K tomu přichází mimozemská rasa prasečíků a dalším hráčem je software vesmírné počítačové sítě, který si vyvinul vědomí.

Děj se odehrává na planetě Lusitánii, kde se vedle angličtiny mluví hodně portugalsky, čímž se autor snažil prostředí obzvláštnit. Dále pak je planeta silně katolická. Z toho vzniká konflikt s příchozím Mluvčím za mrtvé - Mluvčí tvoří něco jako vesmírný kazatelský mnišský řád. Přicházejí za lidmi, kteří si je zavolají: jejich posláním je mluvit za mrtvé, což znamená, že se snaží konkrétního zemřelého pochopit a zprostředkovat jeho osobu pozůstalým. 

Hlavní postavou je pořád Andrew Wiggins, i když se děj odehrává tři tisíce let po vítězství lidstva nad termiťany. Andrew totiž hodně cestuje světelnou rychlostí, takže mu čas plyne pomaleji. Nikdo už nezná jeho totožnost, což je dobře, protože názor na původního hrdinu se úplně otočil. Veřejnost ho považuje za nejstrašlivějšího zločince, Endera Xenocidu. Nikdo už neví, že tatáž osoba, která zničila termiťany, pak napsala i knihu, která založila to empatické hnutí chápaní cizinců Mluvčích za mrtvé.

Kniha není moc vydařená, nedoporučuji ji. Neměla by být přínosná ani pro posílení zážitku z filmu Enderova hra, který je na cestě do kin, protože tento díl knihy ve filmu není obsažen (jak jsem četl).

První věty knihy: Jelikož se zatím nedovedeme zcela smířit s představou, že lidé ze sousední vesnice jsou stejně lidští jako my, je nanejvýš odvážné se domnívat, že bychom se někdy mohli podívat na přátelské, nástroje vyrábějící tvory vzešlé z jiných evolučních cest a nevidět v nich zvířata, nýbrž bratry, nevidět rivaly, ale naše druhy na cestě do chrámu inteligence.

Poslední věta: Slunce v zádech, vánek na křídlech, chladivá voda pod nohama, zahřívající se a dozrávající vajíčka v těle kabry: život, na který tak dlouho čekala, ale do tohoto dne neměla jistoru, jestli bude první a ne poslední svého rodu.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Enderova hra - druhý díl eithne 15. 09. 2013 - 09:54
RE(2x): Enderova hra - druhý díl jarmik 15. 09. 2013 - 21:34
RE: Enderova hra - druhý díl eithne 22. 10. 2013 - 06:28
RE(2x): Enderova hra - druhý díl jarmik 23. 10. 2013 - 16:42