Kupte si tohle nejlepší album

29. prosinec 2010 | 21.10 |
› 

nebo si ho teda aspoň stáhněte.

220px-Placebo_CoversUdělal jsem si po štědrém dnu takového menšího dodatečného samoježíška a trošku jsem si zanakupoval hudbu na 7digital.com.

Pořídil jsem si hlavně desku Covers od Placebo. Netušil jsem, že taková deska složená jenom z předělávek už celá léta existuje. Zjistil jsem to náhodou, když jsem zkoušel youtube na novém přístroji, a nevěda nic lepšího, napsal jsem vyhledávat Placebo.

Musím předeslat, že mám rád předělávky. Jsou sice možná o chlup víc rozumové než citové, ale zase se mi strašně líbí ten proces reinterpretace, to - když se povede - je zkrátka pošušňáníčko. Jednak už samotný výběr starých pecek k předělání, to je intelektuelní expedice, bilance, stanovení hodnot. Do toho rozhodnutí, co ze staré skladby je jen balast, který se vynechá, a co je nesmrtelné jádro. A do toho ten přínos nového reinterpreta, který ukazuje, co dovede přidat ke staré skladbě jenom vlastním podáním. Prostě mám předělávky rád.

No, doufám, že tímto jsem splnil povinný příděl písmenek a můžu dát ukázky. Tak především. Co je nejlepší pop skupina všech dob? Samozřejmě Depeche Mode. Jsem přesvědčen, že v nějakých méně poživačných a více přísných časech by neskončili jako pouhá kultovní zábavní skupina, ale jako kult jako takový. Jaká je nejlepší píseň od nejlepší skupiny? Samozřejmě a jednoznačně I Feel You.

Tak, a jaká je nejlepší moderní pop skupina? Samozřejmě Placebo. A co takhle, kdyby Placebo udělalo cover I Feel You. Zde to je.

 Platino-zlato-diamant.

Druhá ukázka je podle mého úplně nejlepší píseň z celého Covers alba. Původní verze od p. Roberta Palmera mi nepřipadala tak extra. Možná o to větší kouř je to v tom správném podání. Není to náhodou správná volba pro remake, vzít něco, co zná nějak úplně každý, ale nikomu to nepřipadá zásadní skladba?

Mary says he's lacking a real
sense of proportion


 

Poslední ukázka je samozřejmě hodně těsně na hranici. Protože pouštět se remaků Boney M a neztratit se v tom, to už vyžaduje opravdového mistra pokleslého zábavového umění (v ideálním případě v kombinaci s dobrým zvládnutím halucinogenních látek). Já bych řekl, že pánové Placebové touto skalistou soutěskou propluli šikovně.

Tak tohle nesmí chybět na žádné domácí samodiskotéce.

Pop music zdar a reinterpretacím zvláště.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Kupte si tohle nejlepší album kaci 29. 12. 2010 - 23:10
RE(2x): Kupte si tohle nejlepší album jarmik 30. 12. 2010 - 08:55
RE: Kupte si tohle nejlepší album kuna 31. 12. 2010 - 14:33
RE: Kupte si tohle nejlepší album lukas* 03. 01. 2011 - 09:11