Mistrovská díla západního umění

4. duben 2010 | 14.18 |

Dávat výpravné drahé knihy jako dárek není úplně rozumné. Dnes bych to již nedělal. Ale když už člověk něco takového dá mangelce, tak si to může přinejmenším prohlížet sám.

masterpieces-obalkaUž nevím, kolik přesně Mistrovská díla západního umění stála. Ale nějak hodně. Obecně jsem proti velkým výpravným knihám. Sice mě dovedou ohromit na první pohled, ale pak jsou tak nepraktické na prohlížení, že navždy už jenom zabírají strašného místa v knihovně. Ideální kniha je malá a graficky pečlivě provedená.

Tento sborník je ale tak pěkný, že když se to vezme na ploše těch let, co už ho máme, tak docela se k němu vracím a zalistuji v něm. Tak úplně k ničemu to není.

Editoři vybrali 900 obrazů, které považují za nejvýznamnější v západním umění od období gotiky dosud. Provedení je opravdu sexy: krásný tisk, na jedné stránce jeden až dva obrázky a ke každému pár odstavců komentáře. Textu je však méně než obrázků. Na konci je abecední seznam zastoupených autorů se stručným medailonkem.

Prohlížet si obrazy mám chuť jen zřídka, nejsem na to žádný fajnšmekr. Zajímavým vedlejším efektem je pro mě podívat se, ze kterého období pocházejí české výkony (ať už v kterémkoliv oboru), které jsou mezinárodně považovány za významné.

Když to vezmu dle této příručky, tak v oboru obrazů byly české země evropskou špičkou především za doby Karla IV., případně ještě za jeho otce. To celkem nepřekvapuje, evidentně to tak vnímá i mainstream domácího veřejného mínění, soudě dle té ankety o nejvýznamnějšího Čecha.

Českých (s výjimkou Mistra Theodorika bezejmenných) mistrů gotické malby je tam hněd několik a zabírají několik stran: především asi sám ten Theodorik (coby náčelník), pak Mistr třeboňského oltáře a Mistr vyšebrodského oltáře, ale jsou i další.

Mohl jsem se přehlédnout, ale myslím, že pak už je v tom výběru jediný další český zástupce, a to František Kupka s abstraktní malbou z roku 1911; to též asi nepřekvapí, že naši předkové v samém závěru monarchie to dotáhli na velice slušnou úroveň.

Snažil jsem se tam najít nějaký obraz, který bych označil, že se mi líbí nejvíc, ale úplně fixovat se nedovedu. Když to otevřu po čase, tak se mi v jiném rozpoložení většinou líbí víc zas nějaký jiný. Celkově jsem si oblíbil v Holandsku ty holandské krajinkáře a vůbec ten jejich styl. Nejvíc věcí, které nějak chápu, tak bych asi našel v té kapitole, které říkají klasická moderna. Při posledním prohlížení mě zaujala jedna věc úplně za současného umění od autora jménem Balthus.

Závěrem pár ukázek.

balthus

Balthus - Umělec a modelka (1980/81).
(Reprodukce v knize je mnohem víc do žluta, vysloveně prosluněná).

obraz-sv-jeronyma-od-mistra-th

Nejvýznamnější český obraz? Mistr Theodorik - Svatý Jeroným (1365/67).
Mistr bydlel na Mořině a měl tam osvobození od daní, když dělal pro Karlštejn.

mistr_trebon_01a

Další z těch Bohemian Masters, Mistr třeboňského oltáře.
Kristus na hoře olivetské (1380/85).

Study for the Language of Vert

Jediný český obraz vybraný mimo dobu gotickou:
František Kupka - studie pro Jazyk vertikál (1911).

page_ju_masterpieces_25_04_080

Na ukázku dvě dvojstránky, jak je to pěkně uděláno.

page_ju_masterpieces_25_06_080

Tohle jsou zrovna z té klasické moderny, co by se mi taky dost líbily.

Zpět na hlavní stranu blogu

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře

RE: Mistrovská díla západního umění hospodynka 04. 04. 2010 - 15:28
RE: Mistrovská díla západního umění sargo 04. 04. 2010 - 16:05
RE: Mistrovská díla západního umění sklerotik 04. 04. 2010 - 23:02