Článek Běžky mě baví

Vložit nový komentář

Přihlášení
jméno:heslo:ze serveru:
vaše jméno:
vaše www: http://*
opište kód:

Pozn.: označená pole nejsou povinná. Odkaz na www bude zobrazen pod Vašim komentářem, pokud se jedná o odkaz na blog.

Komentáře k článku: Běžky mě baví

23. 02. 2009 - 07:27

eithne: Když jsem byla malá, maminka a tatínek mi říkali, že člověk nesmí do hor sám. Proto říkám: tahle premiéra se mi vůbec nelíbí!
Je pravda, že teď už na to mám trochu jiný náhled, ale stejně ve mně tohle pravidlo nějak zůstalo zakořeněné...

A nesouhlasím s tím, že mají běžky kratší sezónu než sjezdovky. Obecně lze totiž vybírat výše položené trasy, kde se sníh ještě drží, a také je na ně potřeba mnohem méně sněhu než na sjezdovky

---
eithne.pise.cz

23. 02. 2009 - 08:12

jarmik: etihné: V Krušných horách se nebojím, od prvohor jsou již značně obroušeny Jinak s tou sezónou si myslím, že asi by se to mělo porovnávat ceteris paribus


---
jarmik.pise.cz

23. 02. 2009 - 08:06

hospodynka: Nesměju se. Jako věčný začátečník bych uběžkla tak maximálně těch 8km a možná ani to ne. Ale líbí se mi to pozvolné šourání krajinou (o nějaké rychlosti v mém případě nemůže být řeč, jen se šinu a kochám zasněženým lesem).

---
hospodynka.pise.cz

23. 02. 2009 - 08:55

djová: jestli nějaký zimní sport, tak běžky

23. 02. 2009 - 09:26

*sargo: Jestli nějaký zimní sport, tak ping pong, kulečník, mariáš a osadníci!

23. 02. 2009 - 09:52

hospodynka: Bowling, člověče nezlob se a fitbox

---
hospodynka.pise.cz

23. 02. 2009 - 11:26

djová:

23. 02. 2009 - 12:59

zygy: Na jednu stranu souhlasím se Sargo , na druhou... pro ten pocit a náladu fota "Sám v zasněženém lese" bych to asi riskla. To je nádhera.

23. 02. 2009 - 14:56

kaci: Běžkám jsem ještě na chuť nepřišla, ale tohle je už tvůj druhý fotočlánek, kterej mě dost navnadil. Za ty výhledy to snad fakt stojí. Ale příští rok jedu stejně do Alp na sjezdovky

---
kaci.pise.cz

23. 02. 2009 - 15:44

jre: Stydím se, že jsem se v neděli nepřipojil (v sobotu jsem po firemní akci "regeneroval"), ale mám pocit, že počasí nemohlo bejt nic moc. My jsme si to ostatně užili skoro všechny předchozí víkendy. A kdoví, třeba ještě bude sníh, až se vrátíme.

Každopádně 17 km, to už za chvíli nebudeš partner pro nás!

---
www.jarda-rejcha.blog.cz

23. 02. 2009 - 15:57

jarmik: Che, partner) Šel jsem to 4:30 hodin - i když teda hrubého, tj. včetně docela dlouhýho sezení U medvěda... Já byl hlavně rád, že jsem nahoře, a nikam jsem nespěchal. Koukal jsem, že od blatenskýho vrchu až kus za Blatnou vede magistrála po silnici.

---
jarmik.pise.cz

23. 02. 2009 - 16:56

jana*: Naprostý souhlas! Taky se mi běžky strašně líbí a můj jediný letošní výlet považuju za jeden z nejhezčích zážitků letošního roku. a jak to máš teda se sjezdkama? Odliv přízně?

23. 02. 2009 - 17:10

jarmik: Asi odliv Letos mě už to nějak nebavilo. Uvidíme, jak dlouho vydrží příliv běžek. Mají výhodu, že jsou zadáčo a přinášejí řádově vyšší uspokojení z námahy.

---
jarmik.pise.cz

23. 02. 2009 - 18:24

cestovatelka*: Začátečník 17 km. Hm, jsem teda poněkud jiný začátečník Ta první fotka je kouzelná. Ještě sáňky samochodky mi tam chybí.

---
cestovatelka.pise.cz

23. 02. 2009 - 19:42

jana*: Já jsem si tak tajně zadoufala, že bych mohla příští rok zanechat děti sjezdovat po svazích s tatíčkem a já je obkružovat ve stále větších kružnicích na běžkách pod svahem, ale obávám se, že to ještě nevyjde. Na běžkách mě taky těší, že je to zadarmo a nemusí kvůli tomu jet sněhová děla apod. Jen bych asi nikam nemohla sama, já se prostě v přírodě ztrácím.

23. 02. 2009 - 22:21

jarmik: Já měl mapu, GPSku, obce jsou tam 2 - 3 km od sebe, vše značeno a docela to tam mám projeto na kole. Za těchto okolností je skoro potěšením se tak trochu ztratit

---
jarmik.pise.cz

23. 02. 2009 - 22:43

jana*: Stejně je to strašlivě nebezpečné. co kdyby tě napadli vlci??????

24. 02. 2009 - 11:27

zmrzlinka: Parada ! Tiez planujeme vikend s odlozenim dietata u starych rodicov a bezkat v Jizerkach, len zatial sme nepokrocili od planov. Trufam si povedat, ze sama by som sa nestratila (som mapovy uchyl), ale nebavilo ma, ked sa nemam s kym podelit o vyhlady, prip. na koho nadavat, kam sme sa to vybrali .

Ja sa len tak souram z nohy na nohu a kocham, takze ocenujem vedlajsie trasy s menej nabudenymi zavodnikmi

---
zmrzlinka.pise.cz

24. 02. 2009 - 12:34

pm: jarmik: me to sebevedomi ohledne orientace v blizke prirode trochu preslo jednou v lijaku, pri tretim prichodu ke stejnemu rozcestniku v Pile u KV, behem cca hodiny. Ale s GPS je to asi jistejsi.

24. 02. 2009 - 18:30

dj-team: Pusmál jsem se nad připomínkou eithné nad samotným JM v krajině. Eithné, máš pravdu, ale sám dělám výjimky do těchto míst, vždy s ohledem na počasí a terén a oblečení. Osobně se tam cítím jako doma v obýváčku.

JM: GPS - vsaď se, že když bude nejhůř, nebude signál (už jsem to zažil dvakrát i na volném prostranství) nebo dojdou baterky. Dobrý článek, takový štvavý , já dosud rodinu na běžky neukecal, ale dobrým příslibem je komentář ženy výš. Snad po ustálení počtu členů rodiny opět vytáhnu své "felkle".

---
dj-team.pise.cz

25. 02. 2009 - 11:00

zuzi: Na běžky nostalgicky vzpomínám, užila jsem si jich jen na školních lyžařských výcvicích. Tělocvikář po mně jednou chtěl, abych vybruslila vzhůru na Černou horu. Málem si uhnal infarkt, chudák. Dát mi potom kuli z matiky (zaslouženou), kvůli které jsem letěla z gymplu, pro něj musela být rozkoš. Ale stejně mám kdesi zašitou myšlenku, že si jednou pořídím vybavení a vrhnu se na zasněženou stráň...

---
zuzi.pise.cz

25. 02. 2009 - 17:26

hlander: Na lepící běžky doporučuju: http://www.druchema.cz/cz/katalog/sport/skivo-skluzne-vosky-parafiny/skivo-parafin-univerzal.html
Sice je lepší jím skluznici napustit za tepla v předstihu, ale mám vyzkoušeno, že i na místě, klasicky za studena, funguje více než dobře. Jen si zároveň nezapomeň i nějaký stoupací vosk, který použiješ normálně pod vázání (na mazací komoru). Bez něj se ti může stát, že namažeš a při následném rozjezdu jen bezmocně zahrabeš na místě.

Běžky považuju za nejlepší zimní sport, možná za nejlepší sport vůbec. Se sjezdovkami se to u mě nedá vůbec srovnávat (i když si skromně myslím, že ani na nich nejsem úplně špatný ). Sjezdovky jsou průmysl, oproti běžkám jim chybí to správné kouzlo. Aspoň pro mě.

25. 02. 2009 - 17:27

hlander: Omlouvám se za tučné písmo. Nevím, jak jsem to udělal. Asi je to tím odkazem.

26. 02. 2009 - 04:13

jarmik: hlandere, díky za radu! Já na to měl něco, co mi prodali už před deseti lety s běžkama, ale stálo to už tehdy asi 170 Kč a od té doby to samozřejmě vyschlo.

Jinak, to jsem nepochyboval, že nejsi na sjezdovkách špatný - vědec, sportovec, intelektuál - vše na vysoké úrovni, to už je Tvůj osud!

Ohledně té poradny bych si dovolil ještě se zeptat, co jsem přemýšlel. Ty starý vosky bych měl nějak se snažit sundavat acetonem nebo se to dá prostě dávat přes sebe.

---
jarmik.pise.cz

26. 02. 2009 - 04:14

jarmik: a hele, už sem taky tučnej

---
jarmik.pise.cz

26. 02. 2009 - 14:04

hlander: K vrstvení vosků. Vždycky je asi lepší předchozí vrstvy sundat. Acetonem jsem to nezkoušel, já používám smývací roztok skivo (cca 60 Kč) a jde to krásně dolů. Když totiž namažeš na zbytky předchozího vosku, moc to nedrží a nefunguje to úplně tak, jak má. Existují ale samozřejmě vrstvící finesy, kdy mažeš měkčí vosk na vrstvu tvrdšího, nebo dokonce i naopak (což jsem nezkoušel a moc si to ani neumím představit).

Voskuju strašně nerad, ale po mnoha pokusech jsem dospěl k strašně jednoduchému řešení, které mi ale naprosto vyhovuje. Používám celkově tři vosky. Ten univerzální parafín používám k mazání skluzových částí lyže - vše mimo mazací komory. Nepamatuju si, že by se mi pak někdy sníh na skluznici lepil. Většinou to pekelně klouže. Jistý odraz si následně zajistím tím, že na mazací komoru používám dva stoupací vosky. Modrý skivo univerzál minus na teploty pod nulou, případně červený skivo univerzál plus na teploty nad nulou. Těsně kolem nuly většinou použiju modrý, nevadí mi, když to lehce ustřeluje, ruce to většinou utáhnou.
Pravověrní mazací běžkaři nad tímhle ohrnují nos, ale já chci jezdit, ne voskovat, takže mi to naprosto vyhovuje . Výhoda toho skluzového je v tom, že ti to skoro nikdy nebude lepit a stačí jím mazat jen občas. Zhruba jednou za dva roky si půjčím starou žehličku a skluznici jím navoskuju za tepla. Pak na něj ty dva roky skoro nesáhnu (kromě toho,že ho vozím vždy s sebou a voskuju kamarádům lepící lyže ).