Jeden standardní rodinný (dvě moderní rozhledny)

14. červen 2008 | 23.02 |
Volná sobota, vlídné počasí, žádný spěch, žádné plány. Tak proč nejet do Plzně?

Žádný plán jsme neměli, ale ráno jsem si říkal, že jsem nebyl na Radyni, že by se to mohlo stihnout před spaním, a po spaní navštívit buď kamaráda Romana nebo zoo nebo tak něco.

Když jsem se díval na mapu a na web, tak jsem nakonec plán poupravil. A dali jsme dvě nové rozhledny. Myslím, že dokonce ani Pohorecký ještě nemá ani jednu z nich ve své knize knih! Na druhou stranu, tyhle přístupné mobilní antény jsou výborný nápad, ale ve srovnání se starými rozhlednami je to přeci jiná liga.

rozhledna cerhovice

Výstup na rozhlednu Cerhovice je vskutku humánní.

Mrňous sice vstával po 4., takže byl ochoten usnout v autě dopoledne kdykoliv. Ale celkově je ideálně položená na cestu do Plzně úplně nová rozhledna v Cerhovicích. Byla otevřena v r. 2007 a nemá snad ani zavírací hodiny, což je u těchto nových telekomunikačních vyhlídek neobvyklé. Je přesně na polovině cesty z Prahy do Plzně (exit 41 z dálnice), takže pro batolecí přepravu jako dělané.

Z rozhledny je příjemná vyhlídka do údolí v okolí. Moc jsem se nekochal, neb živel na vyhlídkové plošině řádil jako zběsilý a spíš jsem koukal, kam zrovna padá.

hriste cerhovice

Možno odezírat ze rtů i na snímku - "houpat most":-)

Cestou k rozhledně jsme si v obci všimli pěkného dětského hřiště a nezklamalo. Mají tam opravdu luxusní velký park se vzrostlými stromy a s mnoha atrakcemi. Něco takového u nás tedy nemáme. Jáša byl nadšen. Dálniční přestávka se vydařila dokonale a pasažér odpadl v autě snad po pěti minutách.

sylvánský vrch

Rozhledna Sylvánský vrch v Plzni (foto z mobilu).

Nakonec jsme šťastně navštívili pana RS, lehce pohovořili a vyrazili na další novou rozhlednu (z r. 2003). Nachází se v Plzni, na kraji města blízko silnice na Vary. Jak je obvyklé, pan kolega bydlí 500 m vzdušnou čarou od rozhledny, ale nikdy na ní nebyl. O to větší nadšení v něm výstup vyvolal

Sylván je moc pěkná rozhledna - vysoká a s výhledem na Plzeň a okolní jiné vyhlídky (Chlum, Radyně), i dál do kraje. Četl jsem, že ji nikdo moc nechtěl provozovat, takže nakonec tam slouží již pár let spolehlivě studenti jednoho gymplu.

Celkově má člověk na těch trubkových konstrukcích dost zvláštní pocit. Nikde žádné zdi, schody jsou průhledné nahoru i dolů. Tak trochu jako by se turista vznášel.

A hlavně: veliká pochvala pro mrňousa, neb na obě statečně vylez a vůbec se nenudil. Naopak je problém nahoře zvládnout nějak jeho nadšené rejdění.

Související odkaz: o své rozhlednové bibli jsem psal zde.

Zpět na hlavní stranu blogu